ديدار سفير استراليا و مسئول وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي

 در دیدار سفیر استرالیا با مسولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی : راههای گسترش همکاریهای دو کشور بررسی شد

 

در دیدار مشترک معاون کار آفرینی و اشتغال و قائم مقام وزیر در امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با سفیر و مدیر بخش مهاجرت سفارت استرالیا در ایران طرفین بر گسترش همکاریهای دو کشور تاکید کردند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی این دیدار که با هدف  تعیین راهکار های مناسب برای گسترش همکاریها در حوزه کار  برگزارشد دکتر محمد تقی حسینی ، قائم مقام وزیر در امور بین الملل نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار در پاسخ به سفیر استرالیا مبنی بر وضعیت مهاجران غیر قانونی در کشورمان و آخرین اقدامات انجام شده برای آنان  گفت : هم کنون  مهاجرانی  از کشور افغانستان  در ایران حضور دارند که  برای توانمند سازی و آموزش آنها اقدامات موثری انجام شده است .
دکتر حسینی نیروی کار ایرانی را نیرویی جوان ، متخصص و ماهر توصیف کرد و افزود: بر اساس تجربیات و مشاهده عملکردها، نیروی کار ایرانی در هر کشوری که فعالیت می کنند نقش موثری در اقتصاد و فرهنگ آن کشور دارند. 
دکتر حسینی گفت : دولت وشخص وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد به نظم و قاعده ای درست در اعزام نیروی کار می باشد. لذا این وزارتخانه ماموریت دارد تا با سازو کاری مناسب و برنامه ریزی هدفمند نسبت به اعزام نیروی کار ماهر اقدام نماید .
دکتر طایی نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و تبادل تجربیات در پاسخ به سوال سفیر استرالیا مبنی بر دلایل کاهش نرخ بیکاری در دولت یازدهم گفت : دولت تلاش های بسیاری  در عرصه اجتماعی و اقتصادی انجام داد تا در کنار خروج از رکود ما شاهد کاهش نرخ بیکاری در بازار کار باشیم. 
معاون کار آفرینی و اشتغال گفت : تلاش وزارتخانه این است به گونه ای سیاست گذاری شود تا همه افراد جامعه از فرصت های شغلی مناسب بهره مند شوند.

آقای پال فولی ، سفیر استرالیا در ایران ضمن ابراز خرسندی از این دیدار  گزارشی از وضعیت بازار کار و نرخ بیکاری در این کشور ارایه کرد و گفت : سیاستگذاری و نظارت خوب سیستم بانکی و رشد اقتصادی مثبت طی 20 سال زمینه ای فراهم کرد تا دولت استرالیا بتواند در شرایط بحران اقتصادی دنیا وضع مطلوبی داشته باشد. 
پال فولی حمایت و پشتیبانی نظام مالی و بانکی از تولید ، رشد مثبت اقتصادی طی دو دهه و استفاده از نیروی کار ماهر را از جمله سیاست های کلان اقتصادی دولت استرالیا دانست که موجب کاهش نرخ بیکاری شد .
سفیر استرالیا سرمایه گذاری در بخش معدنی و جدا شدن بازارکار و سرمایه از بخش دولتی را از جمله دلایل دیگری دانست که موجب انعطاف پذیری اقتصاد استرالیا شد .
وی یکی دیگر از دلایل رشد اقتصادی  را مرهون برنامه مهاجرت پذیری این کشور دانست و افزود : استرالیا 70 سال است که برنامه مهاجرپذیری دارد و جذب نیروی کار ماهر و متخصص به خصوص در بخش معدن و صنایع معدنی کمک بزرگی به اقتصاد این کشورکرده است. 
در این دیدار خانم جوزفین لم شد ، مدیر بخش مهاجرت سفارت استرالیا در تهران نیز با اشاره به سیاست مهاجرت بازکشورش گفت : ما سه دسته مهاجر داریم مهاجرانی که به دلیل کسب شغل ، مهاجرانی که برای دیدار خانواده های خود به استرالیا سفر می کنند و می مانند و دسته ای دیگر پناهندگان کشورهای همسایه هستند که به دلیل وظایف منطقه ای در کشور ما سکونت دارند 
خانم جوزفین برجذب و بکارگیری نیروی کار ماهر  تاکید کرد و افزود : هر ساله دولت با بخش خصوصی و صنعتی مشورت می کند تا با بررسی و شناخت خلا های مهارتی و فنی در هر بخش نسبت به جذب نیروی کار ماهر اقدام نماید .
وی در بخش دیگری از صحبت های خود به سابقه 30 ساله جذب مهاجر های ایرانی توسط استرالیا اشاره کرد و گفت : در حال حاضر حدود 30 هزار ایرانی با سطح تحصیلات بالا در استرالیا زندگی می کنند که عمدتا در بخش های درمانی ، معدنی و حسابداری مشغول فعالیت هستند.