ارائه آموزش به نيروي كار متقاضي اعزام از طريق كاريابي‌هاي بين‌المللي

ايوبي خواستار شد:
ارائه آموزش به نيروي كار متقاضي اعزام از طريق كاريابي‌هاي بين‌المللي

 

با توجه به آگاهي مراكز كاريابي از نياز بازار كار كشورهاي هدف بهتر است خود اين مراكز با توجه به حمايت‌هاي سازمان فني و حرفه‌اي آموزش‌هايي را به نيروهاي متقاضي اعزام ارائه دهند.
به گزارش خبرنگار كار و تعاون خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مهرداد ايوبي ـ رييس هيات مديره انجمن صنفي دفاتر مشاوره شغلي و كاريابي‌هاي بين المللي ايران ـ در حاشيه انعقاد تفاهم‌نامه همكاري كه با سازمان آموزش فني و حرفه‌اي كشور و معاونت سرمايه انساني و توسعه اشتغال وزارت تعاون و كار با هدف حضور هر چه بيشتر نيروهاي كار ايراني در رشته‌هاي فني و حرفه‌اي به خارج از كشور منعقد شد، گفت: از جمله مشكلات مراكز كاريابي بين المللي مغايرت استانداردهاي آموزشي در ايران با كشورهاي هدف است.
وي ادامه داد: در خصوص اعزام نيروي كار به خارج از كشور همواره در ارتباط با مدارك فني دچار چالش‌هاي شده‌ايم و نيروهايي كه در ايران تربيت شده‌اند با اين كه از لحاظ فني عالي بوده‌اند ولي به لحاظ ساعات آموزشي و سرفصل‌ها با آنچه در كشورهاي هدف مي‌خواستند دچار مشكل شديم.
ايوبي گفت: به طور مثال دوره جوشكاري در ايران 900 ساعت است ولي كشورهاي هدف جوشكاري مي‌خواهند كه حداقل هزار و 200 ساعت آموزش ديده باشد.
رييس هيات مديره انجمن صنفي دفاتر مشاوره شغلي و كاريابي‌هاي بين المللي ايران با بيان اين‌ كه از ديگر مشكلات كاريابي‌هاي بين‌المللي ايجاد مشاغل جديد در كشورهاي هدف است، بيان كرد:‌ هر ساله اين نياز در كشورهاي هدف تغيير مي‌كند و خواهان پذيرش نيروها با توجه به نيازهاي خود هستند. آموزش‌ها بايد از طريق مراكز كاريابي با توجه به آگاهي آنان از نياز بازار كار كشورهاي هدف با حمايت از سازمان فني و حرفه‌اي كشور انجام شود.
وي با بيان اين‌كه تاكنون هزار و 700 نفر در داخل كشور اعزام و زمينه اعزام 800 نفر ديگر فراهم شده است، گفت:‌ عمده‌ترين مشكل ما استانداردسازي دوره‌هاي زبان خارجي در كشور است زيرا كارجويان ما بايد بتوانند دوره‌هاي زبان را با هزينه‌هاي كمتر سپري كنند.
ايوبي در پايان گفت: سطح زبان حتي در دانشگاه‌هاي كشور نيز عالي نيست و علاوه بر اين ما نياز به تدريس ساير زبان‌هاي خارجي در كشور داريم از اين رو خواستاريم سازمان فني و حرفه‌اي اين امكان را فراهم كند تا كارجويان بتوانند با هزينه‌هاي پايين زبان‌هاي ديگر علاوه بر زبان انگليسي را بياموزند.
در ادامه اين نشست حسن كرباسي دبير انجمن صنفي كاريابي‌هاي بين المللي ايران با بيان اين‌كه اعزام نيروي كار به خارج از كشور بسيار مورد تاكيد وزير تعاون،‌ كار و رفاه اجتماعي قرار گرفته است، بيان كرد:‌ بعد از شروع دولت نهم و دهم نماينده بخش خصوصي توانست در جلسه شوراي عالي اشتغال حضور يابد.
وي افزود:‌ از اين رو در چهل و هشتمين جلسه شوراي عالي اشتغال مصوبات خوبي براي اعزام نيروي كار به خارج از كشور فراهم شد ولي بايد اين نكته را در نظر گرفت كه پيگيري مصوبات بسيار مهمتر از ايجاد آنان است.
كرباسي گفت: اين طور كه نيست ما در كشور خود استانداردهاي سازمان فني و حرفه‌اي را مطابق با استانداردهاي بين المللي نداريم ولي بعضي از كشورها نيازهاي خود را فراتر از استانداردهاي بين المللي مي‌دانند.