رايزنيهاي وزراي كار ايران و كره جنوبي

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این دیدار که در فضایی دوستانعه برگزار شد دکتر ربیعی جمهوری اسلامی ایران را با ثبات ترین کشور منطقه عنوان کرد و در ادامه به طرح شیوه های مختلف رشد و توسعه کشورها اشاره کرد. بر پایه این گزارش معرفی ظرفیتها ، قابلیتها و زمینه های همکاری و توسعه مناسبات از دیگر محورهای مورد بحث در این ددیار بود. 

این گزارش می افزاید: همکاری در زمینه های مرتبط با نظام تامین اجتماعی ، حمایتهای اجتماعی و پوشش های بیمه ای ، تبادل دانش در زمینه آموزش های فنی و حرفه ای ، کارآفرینی و اشتغال و بویژه اعزام نیروی کار ایرانی اهم محورهای مورد بحث در این دیدار بود. 

لی کی وئون وزیر اشتغال و کار کره جنوبی نیز با اشارعه به تاریخچه روابط عمیق و دوستانه میان ایران و کره جنوبی ، نسبت به توسعه بیش از پیش روابط دو کشور تاکید کرد. 

این گزارش می افزاید: توسعه آموزش های شغلی ، فنی و مهارتی و انتقال تجارب ( آموزش مربیان و کارگران ایرانی ، تبادل تجربیات و دانش در زمینه های بازار کار ، بیمه ، توسعه نظام های اجتماعی و زمینه های همکاری در عرصه های تامین اجتماعی و رفاه از جمله زمینه های همکاری بود که وی برآن تاکید کرد. 

دیدار های متقابل وزاری کار دو کشور و انجام مقدمات لازم برای آن از جمله موضوعاتی بود که در این نشست به بحث گذاشته شد. 

گفتنی است شانزدهمین نشست گروه آسیا و اقیانوسیه سازمان بین المللی کار از روز سه شنبه 16 آذرماه در بالی اندونزی آغاز به کارکرده است .

47 کشور از منطقه آسیا، اقیانوس آرام و کشورهای عربی عضو سازمان بین المللی کار هستند که هیات هایی از کشورهای مختلف از جمله ایران، استرالیا، بنگلادش، برونئی، کامبوج، هند، عراق، ژاپن، اردن، کویت، لائوس، مالزی، میانمار، نیوزیلند، عمان، پاکستان، پاپوآ گینه نو، فیلیپین، قطر، چین، عربستان سعودی، سنگاپور، سریلانکا، کره جنوبی، سوریه، تیمور شرقی، تایلند، امارات، ویتنام، یمن و جزایر سلیمان در نشست بالی شرکت کرده اند.

11 عضو کشورهای عربی هستند.

سازمان بین المللی کار همه ساله یک کنفرانس بین المللی به صورت سه جانبه و با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولتی حدود 190 کشور عضو در شهر ژنو سوئیس برگزار می کند و هر 4 سال یکبار نیز نشستی منطقه ای سه جانبه در قالبی کوچک تر با همان محتوای کنفرانس بین المللی به صورت منطقه ای تشکیل می دهد.

پانزدهمین نشست سه جانبه منطقه ای آسیا و اقیانوسیه 4 سال پیش در کیوتو ژاپن برگزار شد.

هیات سه جانبه ایران در نشست بالی اندونزی متشکل از نمایندگان دولت، کارفرمایان و کارگران است.

 رايزنيهاي وزراي كار ايران و كره جنوبي

 

 

منبع : وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی